İpek Yolu üzerindeki Tatvan

/İpek Yolu üzerindeki Tatvan

İpek Yolu üzerindeki Tatvan

Memleketimizin her yeri başka güzel ve büyüleyici ama insanın doğduğu ve büyüdüğü toprakların yeri, özellikle huzurlu ve mutlu bir çocukluk geçirmişse, başka oluyor derdim. Ta ki kendimi canım Türkiyem’i ilçe ilçe köy köy gezerken bulana kadar.  Gidip gördüğüm, insanlarını tanıdığım, güzel anılar biriktirdiğim her yere daha ait hissediyorum kendimi, daha çok seviyorum. Geçtiğimiz iki haftayı çocukluğumun başkenti Tatvan’da geçirdim. Anılarımın sessizliğinde nadasa bıraktım kendimi, kentimle özlem giderdim. Bakın yıllar sonra Tatvan’da nelerle karşılaştım.

Meşhur İpek Yolu üzerindeki Tatvan, Doğu Anadolu Bölgemizin istikbali olmaya aday liman kenti olma yönünde koşar adım ilerliyor.  Bizler İpek Yolu’nu  ticaret yolu olarak biliriz ama, zamanında Batı ve Doğu arasında bir kültür köprüsü misyonunu üstlenmiş bilgelerin ve gezginlerin güzergahı olmuş İpek Yolu.

Tüm bunları bilirken, bu yol üzerinde ayrı bir heyecanla sonuna kadar geçmişin izlerini takip etmek istediğimi fark ettim ve Asya’yı Avrupa’ya bağlayan İpek Yolu üzerinde kısa bir araştırma yapıp bilgilerimi tazeledim. Kendime özel güzergahlar belirledim, dilerim yakın zamanda birlikte geçmişe sık sık yolculuk yapacağız.

Neyse sevgili okur konuyu fazla dağıtmadan biz yine Tatvan’a dönelim. Bugün Tatvan’a doğrudan demiryolu ve karayolu ile gidebileceğiniz gibi, dilerseniz de Van Ferit Melen veya Muş Havalimanlarını’nı tercih ederek de ulaşabilirsiniz. Havalimanına indikten sonra isterseniz karayolunu isterseniz de deniz yolunu tercih edip Tatvan’a varmanız mümkün.

Van Gölü’nü sımsıkı kucaklayan hilal ay şeklindeki eşsiz koyuyla karşılar Tatvan konuklarını. Anadolu coğrafyamızda eşine az rastlanır bir manzaraya sahip Tatvan, limanıyla binlerce yıldır Van Gölü’nün ticaret hayatına nefes vermeye bugün de devam ediyor.

Her ne kadar adı göl olsa da, Van Gölü aslında büyüklüğü ve işlevleri bakımında bir deniz olarak kabul edilebilir nitelikte.  Van Gölü’nün tarihini incelediğinizde, ki ben öyle yaptım, asırlar boyunca denizlerde sürdürülebilecek faaliyetlere ev sahipliği yapmış olduğunu göreceksiniz sevgili okur.

Osmanlı döneminde askeri ve ekonomik amaçlı kullanılan Van Gölü Cumhuriyet tarihimizde de gerek yolcu gerekse yük taşımacılığında önemini korumuş ve ülkemizin önemli taşıma unsurlarından biri olmuş.

Günümüzde de Türkiye-İran ticari ilişkilerinin önemli bir ayağı Van Gölü üzerinden yürüyor ve bölgede denizcilik faaliyetlerinin daha ileri bir seviyeye taşınması için çalışmalar olağanca hızıyla devam ediyor.

Son 10 yıldır özellikle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın denge politikaları gereği Van Gölü çevresinde bulunan Bitlis, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Erciş, Gevaş, Edremit’in de üzerine düşen payı imkanlar yettiğince aldığını gözlemlemek beni mutlu etti.

Demiryolu, karayolu ve deniz yolu geliştirme çalışmaları kapsamında ciddi çalışmalar yapılmış. Van Gölü’nde kullanılmak üzere Haliç’ten 4 adet gemi gönderilmiş. Ahlat, Adilcevaz, Dereağzı, Çitören, İn Köyü, Altınsaç, Yaylakaya ve Gevaş Grand Deniz balıkçı barınakları inşaa edilmiş.  Gevaş’ta yolcu gemileri barınağı yapılmış, Edremit’te yat limanı inşaa edilmiş. Bunları nereden biliyorum sevgili okur, Tatvan’a gitmişken, çevresine yaptığım günü birlik geziler esnasında keşfettim. Tamamını detaylı inceleyemedim ancak, Van Gölü çevresinde gözlemlediğim bu güzel gelişmeler umut verdi.

Tatvan’da bulunan ilk sivil tershanede toplam 50 vagon ve 4000 ton taşıma kapasiteli iki adet feribotun inşa edildiğini öğrenmek ayrıca heyecanlandırdı beni. Dilerim her şey yolunda gider ve turizm adına güzel projelerin biri biter biri başlar canım memleketimde bugünden tezi yok turizm ile anılır olur Doğu Anadolu Bölgemiz.

Van Gölü’nün çevresinde hayli dolaştırdım sizi sevgili okur, dilerseniz artık Tatvan’a geçelim. Tatvan’a girdiniz mi  sakın bir kent meydanı aramayın, uzun mu uzun bir Cumhuriyet Caddesi’nde buluvereceksiniz kendinizi. Korkmayın Cumhuriyet Caddesi üzerindeyseniz her yere yürüme mesafesi kadar yakınsınız demektir.

Bugün Tatvan’ı Tatvan yapan en önemli yerlerin başında uzun ve geniş sahil şeridi geliyor. Son 10 yıldır yapılan düzenlemelerle Tatvan sahili, gerek yerli halkın gerekse kente gelen turistler için cazibe merkezi olmuş.

Özellikle yaz aylarında bu güzelim Tatvan sahilinde güneşin doğuşunu izlemenin tadına doyum olmuyor. İzledim, size de tavsiye ederim.

Eğer ikindi vakti sahile inecekseniz, şanslıysanız ve de hava da berraksa sönmüş bir volkan olan heybetli Süphan Dağı’na karşı hayal kurabilir, aldığınız ilhamla hayallerinizi gerçekleştirme gücünü kendinizde bulabilirsiniz. Demedi demeyin.

Kent merkezinde Tatvan’la bütünleşen, kentsel planlamanın vazgeçilmezi 2 adet heykelimiz var. Biri Hükümet Konağı’nın bahçesindeki muazzam Atatürk Heykeli, diğeri ise İşletme Parkı’nın içindeki kentin adeta sembolü olan Denizcilik Anıtı. Üstelik bu iki heykel, kent insanlarının randevulaşıp buluşmaları için planlanmış özel noktalar gibiler.

Hazır Tatvan’a gitmişken, fuar zamanına denk getirdim ki, 1968 yılından beri gerçekleşen Doğu Anadolu Kültür ve Sanat Festivali’ne de tanıklık edebileyim. Tatvan sokaklarında müzik seslerinin çılgınca çınladığını görmenin tadına doyamadım. Festival kapsamında gerçekleştirilen Nemrut Şenlikleri’ni kaçırmış olmanın verdiği derin üzüntüyle, halk konserlerini izledim, huzur buldum. Rabbim huzurumuza göz diken içimizdeki düşmanlara fırsat vermesin.

Tatvan’ın kuzeyindeki, Türkiye’nin en önemli yarı aktif yanardağlarından biri olan Nemrut Dağı’nı, görmeyi çok isterdim ama bu sene de kısmet olmadı ne yazık ki. Sizin anlayacağınız Dünyanın sayılı kalderalarından biri olan Nemrut’a da ev sahipliği yapan Tatvan’ı gelecek gezi planlarıma dahil etmem için bir sebep oldu benim için.

Çocukluğumun Tatvan’ında her ev bağ bahçe içinde, verimli topraklarımızda şeker pancarı, patates, domates, elma, armut, kiraz, vişne, kayısı, çilek, ceviz, fındık, mısırdan tutunda aklınıza gelebilecek her çeşit meyve ve sebze yetişirdi. Anneannemin sevgiyle yetiştirdiği güllerinin kokusu tüm mahalleyi mest ederdi mest. Gece 10’lara kadar biz çocuklar bahçede birlik ve beraberlik içinde oyunlar oynardık.

Yaşanan olumlu gelişmelerle mutlu olurken, nüfus artış hızı her daim yüksek olan Tatvan’ın, aldığı ciddi göçle de bugün artık adeta bir büyükşehir olma yolunda dört nala koşturuyor olması beni bir hayli üzdü. Yeşili yok edip, koca koca binalar diken Tatvan’da çocuklara oyun oynayacak yer bırakmayan onları eve hapseden zihniyete buradan en derin sevgi ve saygılarımı iletmek istiyorum. Toprak kabul etmesin sizi emi. Beni özleyin sevgili okur.

By | 2017-07-30T16:59:34+00:00 Temmuz 30th, 2017|Anasayfa, Doğu Anadolu, Genel, Yurtiçi|44 Comments
 • Zeytin

  Gören gözler gezen ayaklar yazan eller dert gormesin .

  • admin

   Sağol bebem

 • Nadire Ozmetin

  Gençliğinde gitmiştim , çok güzel bir yer tekrar gitmek isterim.Yuregine sağlık ne güzel anlatmistin canim

  • admin

   Teşekkürler

 • Irmak

  Çok güzel olmuş Bihter Abla

  • admin

   Canımsın

 • F.Ayşegül Tahincioğlu

  Ćok iyi konulara deģinmişsiniz Bihter hanim teşekkürler.
  Yeşil alan ćocuklar için önemli gerçekten.

  • admin

   Sağol hayatım

 • Daha önce Tatvan’ı bu şekilde tatlı bir üslup ve mazilerle harmanlaştırıp anlatan bir makale okumamıştım. İlçemizin güzelliklerini ön plana çıkardığınız için teşekkür ederiz. İnşallah seneye Nemrut Yayla Şenliklerine katılma fırsatı yakalarsınız. Sizleri şenlik organizasyonumuzda ağırlamak isteriz.

  • admin

   İnşallah seneye Nemrut Şenlikleri’ne geleceğim

 • Şafak çelik

  Çok güzel anlatmıştım yüreğine kalemine sağlık cnm

  • admin

   Teşekkürler ablacım

 • Bitterim seninle gurur duyorum ,yola devam.Harika anlatmışsın.

  • admin

   Seni seviyorum

 • Asiye Yüksel

  Ne güzel anlatmışsın sevgili Bihter

  • admin

   Teşekkürler hocam. Özledim

 • Canan

  Tatvan hep merak ettigim bir yerdir. O kadar akici bir uslupla anlatmissiniz ki. Keyifle okudum. Heyecanla diger yazilarinizi bekliyorum. Yureginize saglik ustadim😉

  • admin

   Canancım iyiki varsın canım

 • Deniz Cebeci

  Bihterciğim sayende biz de birsürü yer gezip görüyoruz emeğine sağlık canım. Başarılarının devamını dilerim.

  • admin

   Denizim seni seviyorum

 • Sedat Yücel

  Çok beğendiğim bir yazı ve bilgilenme oldu benim için.
  Son paragraftaki beddua kısmı daha yumuşak olsa daha iyi olurdu. Sebebi bu bedduayı sadece Tatvanlı karar verici haketmiyor. Yüzlerce hakeden var ülkemizde.
  Ben birazda doğu insanının güzelliğinden bahsetmenizi isterim. Hani şu başım gözüm üstüne kodlaması altında, sevecen, yardım sever, misafir perver ve mütevazi.
  En az ipek yolu kadar önemli sevgili Bihter Gördü.
  Tebrikler, selamlar, saygılar

  • admin

   Harika yorumunuz için teşekkürler. Önerileriniz benim için çok değerli.

 • Ali Akdemir

  Ticari,tarihi,kültürel, coğrafik,dogal Değerleriyle Tatvan Markalasmaya Aday ilçemizdir.. .Bilgilendirici ,değerleri ortaya çıkaran yazınızdan dolayı kutlarim..Ali Akdemir

  • admin

   Değerli yorumunuz için teşekkürler Ali Hocam.

 • Arif Akifoğlu

  Gözlemleriniz, değerlendirmeleriniz çok kıymetli…Keyifle takip ediyorum…Umarım çok daha geniş kitlelere ulaşır..Selam ve sevgiyle..

  • admin

   Sağolun daha geniş kitlelere ulaşacağım günün birinde eminim. Teşekkürler.

 • fatih

  Tatvan’ı çok güzel kaleme almışsınız. Başarılar dilerim.

  • admin

   Sağol dayıcım. Seni seviyorum

 • Canan

  Tatvan ‘a gelmedim ama cok merak ediyorum. Yaziniz ole akiciki sanki oradaymisim gibi okudum. Yazilarinizi buyuk bi merakla bekliyorum

  • admin

   Kesinlikle görmelisiniz TaTVan’ı.

 • Saliha

  Bir baskadır benim memleketim. Ne güzel anlatmışsın.

  • admin

   Sağol canım

 • Gülperi Demir

  Canım memleketim Tatvan.

  • admin

   Öyledir valla

 • Seda

  Tatvan ne güzelmiş

  • admin

   Çok güzeldir.

 • Vahap

  Bir denizci olarak Van gölünde yelken yapmak mavi yolculuk yapmak isterim hatta bu mavi yolculuk etkinliğini Van a taşımak isterim.
  Teşekkürler

  • admin

   Dilerim en kısa sürede gerçekleştirirsiniz. Elimden gelen desteği sunmak isterim size.

 • Serap

  Tatvan ikinci görev yerimdi. Yeniden görmek isterdim.

  • admin

   En kısa sürede gitmek size de nasip olur inşallah

 • Gülnur

  Tatvan eskiden daha güzeldi. Çok değişmiş.

  • admin

   Evet gelişmiş aynı zamanda ama gelisirken çok şey kaybetmiş.

 • Sukran Babür

  Tatvan’da yaşayan ve Tatvan’ı çok seven bir kişi olarak yazınızı çok beğendim. Kaleminiz her daim yazsın hiç yorulmasın.

 • zafer gördü

  Tatvan ülkemizin önemli liman kentlerinden biri olsun. Kaleminiz hiç susmasın.